Dijital Güvenlik

Kimliğiniz son derece önemli bir belgedir. Bu nedenle, taranmış görüntüsünü bilgisayarınızda saklamayın.

Kart şifrenizi ve internet bankacılığı şifrenizi kartın üzerinde, cüzdanınızda veya çantanızda yazılı olarak bulundurmayın ya da cep telefonunuza kaydetmeyin.

TC Kimlik Numarası, Bankamatik /kredi kartı bilgileri, internet bankacılığı şifresi ve tek kullanımlık şifre bilgileri size ait bilgilerdir.Bu bilgiler sosyal ağlarda veya telefonda kendisini arkadaşınız, Bankamız çalışanı veya emniyet görevlisi olarak tanıtan üçüncü şahıslar ile güvenliğiniz açısından kişisel ve finansal bilgilerinizi kesinlikle paylaşmayın.

Lisanslı işletim sistemi ve programlar kullanın, işletim sisteminizi ve programlarınızı sürekli güncelleyin.

Antivirüs, anti spyware ve kişisel firewall gibi koruma kalkanları kullanmaya özen gösterin.

İnternet kafe gibi ortak kullanılan bilgisayarlardan bankacılık işlemleri yapmayın.

Telefon numaranız, tuttuğunuz takımın kuruluş yılı gibi özel gün ve tarih içeren tahmine açık bilgileri şifre olarak seçmeyiniz.

Adres Çubuğuna www.turkishbank.com Yazarak Giriş Yapın

İnternet sitemizi kullanmak için herhangi bir linki tıklamak yerine www.turkishbank.com adresini tarayıcınızın adres çubuğuna yazarak giriş yapın.

Bankamız internet sitesinde olduğunuzdan emin olmak adına, giriş yaptığınız internet sitesinin Güvenlik sertifikasının Bankamız güvenlik sertifikası ile aynı olup olmadığını adres satırına tıklayarak Sertifika detaylarından kontrol ediniz.(https://www.turkishbank.com)

İnternet sitemizi kullanmak için herhangi bir linki tıklamak yerine www.turkishbank.com adresini tarayıcınızın adres çubuğuna yazarak giriş yapın.

İnternet şubemizde “https” protokolü ve yanı sıra  EV SSL (Yeşil Adres Çubuğu) teknolojileri kullanılmaktadır. turkishbank.com girişinizde tarayıcınızın adres satırı yeşil renkte görünmektedir.

Bankamız internet sitesinde olduğunuzdan emin olmak adına, giriş yaptığınız internet sitesinin Güvenlik sertifikasının Bankamız güvenlik sertifikası ile aynı olup olmadığını adres satırına tıklayarak Sertifika detaylarından kontrol ediniz.

Kartınızı ATM kart yuvasına takarken, yuvada oynama veya çıkma olmasını anladığınız durumda hemen 0212 373 73 73 numaralı Müşteri İletişim Merkezimiz ile iletişime geçiniz ve kartınızı iptalini isteyiniz.

Wi-Fi, Bluetooth, kızılötesi gibi kablosuz yöntemler cep telefonlarına yetkisiz erişim riski doğurabilmektedir. Bu nedenle güvenliğinden emin olmadığınız kablosuz ağları kullanmayınız.

Bluetooth üzerinden gelen, kaynağını ve güvenilirliğini bilmediğiniz dosyaları da kabul etmeyin; ihtiyaç duymadığınız zamanlarda bu uygulamaları kapalı tutun.

Kartınızın kaybolması, çalınması ya da ATM’de sıkışması durumunda cihazın başından ayrılmadan 0212 373 73 73 numaralı Müşteri İletişim Merkezimizi kendinize ait ya da güvenilir bir telefondan arayarak kartınızın kullanıma kapatılmasını isteyin.

Tanımadığınız kişilerin telefonu ile aramayın.

Kredi Kartı Güvenliği

Kart şifrelerinizi doğum tarihi, işyerinizdeki dahili telefon numaranız gibi başkaları tarafından kolaylıkla bilinebilecek rakamlardan oluşturmayın. Eğer şu anki şifreniz bu şekilde ise hemen en yakın ATM’den şifrenizi değiştirmenizi öneririz.

Harcama yapacağınız işyerleri dışında kart numaranızı ve geçerlilik tarihini üçüncü şahıslara vermeyin.

Kredi kartı şifrenizi TurkishBank personeli dahil kimseye söylemeyin ve hiçbir yere yazmayın. Bankamız personeli işlemlerinizin hiçbir aşamasında sizden şifre bilginizi istememektedir.

Kredi kartınızı kullanması için asla başkalarına vermeyin.

Harcama yaptığınız işyerlerinden ayrılmadan önce kartınızı geri alıp almadığınızı kontrol edin. Kredi kartınızı taşıdığınız cüzdan ya da çantanızı sık sık kontrol ederek kredi kartınızın yanınızda olduğundan emin olun.

Kredi kartınızı başkalarının kart üzerindeki bilgileri okuyabileceği ortamlarda açıkta bırakmayın.

Kredi kartı numaranızı ve kartınıza ilişkin bilgileri içeren hesap özeti, satış belgesi gibi dokümanları imha edene kadar kimsenin ulaşamayacağı bir yerde saklayın.

Yaptığınız harcamalara ilişkin satış belgesi kopyalarını, hesap özetinizde söz konusu harcamaları görene kadar saklayın. Hesap özetinizi kontrol ettikten sonra satış belgesi kopyalarınızı imha edebilirsiniz.

Kartınız ATM’de sıkışırsa şifrenizi tekrar girmeyin. En yakın şubemize başvurarak ya da 0212 373 7373 numaralı Müşteri İletişim Merkezimizi arayarak bilgi verin ve gerekirse kartınızı kullanıma kapattırın.

ATM’lerimizde işlem yaparken hiçbir şekilde yabancılardan yardım kabul etmeyin. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda 0212 373 7373 numaralı Müşteri İletişim Merkezimizi arayın.

Kartınızın kayıp olduğunu ya da çalındığını fark ettiğiniz anda hiç vakit kaybetmeden öncelikle  0212 373 7373 numaralı Müşteri İletişim Merkezimize ulaşarak durumu bildirin ve kartınızı kullanıma kapattırın. Böylelikle kartınızı ele geçiren şahısların kullanmasını önleyebilirsiniz. Daha sonra çalıntı durumlarında polis zabtı tutturmak için karakola başvurabilirsiniz.

ATM GENEL GÜVENLİK ÖNLEMLERİ VE BİLGİLENDİRMELER

  • TurkishBank ATM’lerinde kartınızın sıkışması durumunda 0 (212) 373 73 73 TurkishBank müşteri iletişim merkezini aramalı durumu izah etmelisiniz.
  • Şifrenizi bir başkasına göstermemeli, kimseyle paylaşmamalı ve hiçbir yere yazmamalısınız.
  • Şifrenizin sorumluluğunun kart sahibi olarak sadece size ait olduğunu unutmamalısınız.
  • İşlem yaparken ATM’nin başından ayrılmamalısınız.
  • ATM cihazının üzerinde şüpheli şekilde yabancı bir aparatın olmadığına emin olmalısınız.
  • Kartınızı yuvaya sokarken takılmadığından veya tam olarak kart yuvasına dahil olduğundan emin olmalısınız.
  • Kartınızı ATM kart yuvasına takarken, yuvada oynama veya çıkma olmasını anladığınız durumda hemen Müşteri İletişim Merkezimiz ile iletişime geçiniz ve kartınızı iptalini isteyiniz.
  • Şifre gibi kritik bilgilerinizi kullanırken sesli ifadelerden kaçınınız.
  • TurkishBank ATM’lerinde işlem yaparken çevrenizde olağan görünmeyen ve ısrar ile size yardım etmek isteyen birileri var ise o bankamatikten işlem yapmadan uzaklaşınız.