TurkishBank Group bünyesindeki TurkishBank UK, İngiltere’de Açık Bankacılık Platformu’na geçiş için işbirliği anlaşması imzaladı. Ülkedeki Türk sermayeli tek banka olan TurkishBank UK, müşterilerine kendi tekil ekranından diğer hesaplara erişim imkanı ve kripto güvenlik özellikleri sunacak…

Türkiye, Kuzey Kıbrıs ve İngiltere olmak üzere üç ülkede bankacılık faaliyetleri gösteren TurkishBank Group, yeni nesil bankacılık teknolojilerinde öncü olmaya devam ediyor. TurkishBank Group bünyesindeki TurkishBank UK (TurkishBank İngiltere), Açık Bankacılık Platformu’na geçmek için işbirliği anlaşması imzaladı.

TurkishBank UK ve Token, yaptıkları ortak basın açıklamasında aşağıdaki başlıklara değindiler:

Güvenlik standardı yükseliyor

TurkishBank UK, finansal teknolojiler ve yazılım şirketi ‘Token’ ile İngiltere’de “PSD2 Açık Bankacılık” regülasyonlarına uyum için çalışmaya başladı. Bu işbirliğiyle Token’in API Platformu’nu (Uygulama Programlama Arayüzü) kullanacak olan Turkisbank UK, bireysel ve ticari müşterilerine, kendi tekil ekranlarından çoklu bankacılık servislerine ve çoklu banka hesaplarına erişim imkanı verecek. Bu platform, fintech’ler ve TurkishBank UK arasındaki işbirliği fırsatlarını artırırken aynı zamanda TurkishBank UK müşterilerine kripto bazlı güvenlik ve kimlik tanımlama standartları da sunacak.

 ‘Türkiye için de hazırlık’

İşbirliğini değerlendiren TurkishBank UK CEO’su Steven Bennett, Token API Platformu ile müşteriler için Açık Bankacılık uygulamalarında esnekliğin ve güvenliğin en üst düzeyde olacağını söyledi. Yeni dijital servislere adaptasyonun kolaylaşacağını belirten Bennett, “Ayrıca bu tecrübe Türkiye’de açık bankacılık regülasyonları belirlendikçe, TurkishBank Türkiye ve TurkishBank Group için de büyüme fırsatı yaratacak” dedi.

TurkishBank Turkiye CEO’su Mithat Arıkan da İngiltere’deki Group Bankası TurkishBank UK’in öncülük ettiği deneyimin, Türkiye’deki açık bankacılığa geçiş çalışmalarında da önemli katkılar sağlayacağını ifade etti.

Token firmasının kurucularından Marten Nelson ise bankalara Açık Bankacılık Platformu’nun iş ortakları için fırsatlar sunduğunu belirtti. Nelson, TurkishBank UK ile olan iş ortaklıklarının ekosistemdeki bankalar, iş yerleri ve müşteriler için API Platformu’nun değerini yansıttığını belirtti.

 

 

Token hakkında:

San Francisco merkezli Token, Londra ve Berlin’de de ofisleri olan bir teknoloji firmasıdır. Token’a ait açık bankacılık platformu, bankaların PSD2 düzenlemelerine hızlı ve düşük maliyetli bir şekilde uyumlanmalarını sağlarken aynı zamanda ödeme sistemleri dünyasındaki diğer kurumlara direkt ödeme ve veri birleştirme gibi entegrasyon imkanları da sunuyor.

TurkishBank UK hakkında:

TurkishBank UK, Türkiye, Kıbrıs ve İngiltere’de olmak üzere 3 ülkede bankacılık faaliyeti gösteren TurkishBank Group’un bir üyesidir,45 yıldır Londra’da öncelikli olarak Türk toplumuna bankacılık hizmetleri sunmaktadır. Türkçe konuşan toplumun çözüm ortağı olmak sloganıyla çalışan TurkishBank UK, İngiltere’de tek Türk sermayeli İngiliz Bankası olma özelliğine sahiptir. Uzman kadrosuyla; Kurumsal, Ticari ve Bireysel alanlarda, her türlü bankacılık ürün ve hizmetini sunma kabiliyetine sahiptir. Türkiye, Kuzey Kıbrıs ve İngiltere arasındaki ticaretin gelişmesine katkıda bulunarak dış ticaret alanındaki bankacılık işlemlerinde köprü görevi de yapmaktadır. 2017 yılında İngiltere’nin genel ödeme sistemlerine bağımsız üye olarak katılarak müşterilerine Bacs, Faster Payment Services ve Cheque and Credit Clearing Services hizmetlerini direkt olarak sunan az sayıda bankadan biri olmuştur.